Jak se liší čištění podlah z jednotlivých materiálů
Jedním ze základů každého domu či bytu je podlaha. Ta by měla být dostatečně pevná, aby nás unesla a ani těžký člověk v ní nezpůsobil prolákliny. Zároveň musí být také rovná, bez jakýchkoliv hrbolků či děr. To nám samozřejmě dává velkou volnost v tom, jaké materiály je možné použít. Problém je, že čištění podlah se u každého z nich liší, a je tedy dobré předem vědět, jak se právě o tu naši starat. Značně to totiž prodlouží její životnost.
V současnosti je v domácnostech asi zdaleka nejpopulárnější lino. A není divu. Velmi snadno se čistí, pro běžný úklid stačí jen kbelík s vodou, trocha čisticího prostředku a hard. Navíc není těžké z něj jakoukoliv špínu poměrně snadno dostat. Proto je oblíbená především u majitelů domácích mazlíčků.
Další na údržbu poměrně nenáročnou možností jsou parkety. Ty najdeme především v tělocvičnách či sportovních halách, avšak čím dál častěji se objevují i v běžných domácnostech. Jejich výhodou je, podobně jako u lina, snadná údržba. Dalo by se říci, že je ještě snadnější, neboť se na ni špína tak nelepí. Problémem však může být, když se dostane do prostor mezi jednotlivými parketami.
V minulosti pak byla zejména u chudších rodin poměrně běžná dřevěná podlaha. Ta se od té parketové lišila především tím, že dřevo nebylo nijak voskováno. To znamenalo, že se při čištění mohlo odírat, čímž vznikaly třísky, které se mohly snadno zapíchnout do nohou. Také špína se z dřevěných prken dostávala mnohem hůře, a to je i hlavní důvod, proč se od ní v současnosti upustilo.
Poslední možností, kterou zde zmíníme jako materiál na pokryv podlahy, je beton. Ten však není příliš oblíbený, a proto se často překrývá jedním z výše uvedených materiálů. Jedním z hlavních problémů je, že se špatně čistí, neboť do sebe saje vodu a při vysychání se začíná drolit. Navíc se z něj nečistoty nedostávají zrovna snadno. Není tedy divu, že s výjimkou hal, kde se oceňuje jeho pevnost a odolnost, jej prakticky nikde nenajdeme.