Keramická dílna
V životě nám přicházejí do cesty náhody, které mnohdy ovlivní, jak se bude vyvíjet do budoucna . A někdy se dokonce stane, že už v deseti letech, při první návštěvě keramického kroužku se rozhodne, co budeme v životě dělat. Stačí první zaboření rukou do hlíny, kterou je nutné před vlastním tvořením zpracovat. A vznikne láska na celý život. Při vzpomínce na první nepodařené výtvory, které se, po vypálení v keramické peci, rozpadly. Nebo v lepším případě vysokou teplotu vydržely, ale rozplynulo se glazované zdobení, se ještě dneska s chutí zasmějete.
Začátky, jako v každé práci, která vyžaduje nejen manuální zručnost, ale rovněž velkou dávku fantazie, jsou náročné. Doba, strávená v kroužku keramiky, ale dala dobré základy pro další rozvoj řemesla. Střední umělecká škola jenom utvrdila v přesvědčení, že tato cesta je dobře zvolená. Nové způsoby zpracování hrnčířské hlíny, možnost se zúčastňovat soutěží nejen v naší republice, ale i studijní možnosti v zahraničí, přinesly tolik nutnou profesionalitu. A jistotu. Se kterou byl jen krůček k vybudování vlastní keramické dílny. Hned po ukončení studia.
Vybavení dílny sice spolykalo všechny úspory. A něco bylo nutné i vypůjčit. Ale s představou, že se vložené investice brzo vrátí. Největší položkou ve vybavení byla keramická pec. Vzhledem k plánované tvorbě i větších zahradních keramických artefaktů, bylo nutné pořídit pec prostornou. Hrnčířské kruhy, které jsou na elektrický pohon, sice usnadňují práci, ale jejich pořizovací ceny jsou oproti klasickým, ručně poháněným, vyšší. Výhodou pro rozjezd dílny je blízký lom s kvalitní hrnčířskou hlínou. Kterou je možné, po nezbytném zpracování, ihned použít.
A dnes, po dvaceti letech provozu keramické díly, byste neměnili. Keramický rukopis si získal během krátkého času svoje zákazníky. Na trzích, v prodejnách či přímo v dílně. A od příštího roku započnou v rozšířeném prostoru kurzy keramiky pro veřejnost. Aby se zase pro někoho stalo hrnčířství nejen koníčkem, ale i životním posláním.