Moli šatní
Pokud máte doma alespoň pár kousků ošacení z vlny, jistě se vám již stalo, že jste v šatníku objevili moly.
Nevítaná návštěva
Tito bílí drobní denní motýlci si dělají úkryty mezi našim vlněným oblečením. Když s kabátem nebo jiným oděvním svrškem zatřepete, moli se rozletí po místnosti. Oděvy nám okusují larvy molů, a ne samotní dospělí jedinci.
V minulosti se proti molům bojovalo nepříjemně zavánějícím naftalínem a každý kdo začátkem zimy vytáhl ze skříně zimní kabát, byl jím načichlý. Naštěstí v dnešní době již máme kvalitní přípravky proti molům, které nezapáchají a k tomu ještě hezky voní.
Tyhle přípravky vám pomohou
Na moly políčíme nástrahy v podobě kuliček. Obsahují látky, které moly přilákají a poté je účinnou látkou zneškodní. Likvidují létající moly i jejich larvy. Jako bonus obsahují kuličky krásnou vůni levandule, která je vám příjemná, ale moli ji nesnášejí, a tak se napříště vašim skříním vyhnou.
Další možností je přidat do šatníku nařezané kousky cedrového dřeva, které odpuzují moly, a ještě vaší skříni dodají krásnou vůni. Mohou být ve tvaru kuliček, závěsných obdélníků, kroužků s otvorem uprostřed, které si upevníte přímo na ramínko. Cedrové odpuzovače molů bývají napuštěny olejem z cedru, který aplikujete na dřevo jedenkrát za rok a kabáty máte chráněny před moly.
Další způsob, jak se zbavit molů, je zavěsit do skříní speciální háčky, které voní po levanduli a svým působením je odpuzují.
Taktéž můžete zakoupit lepové pasti, které moly nalákají na své feromonové působení a poté je usmrtí.
Je také dobré 2krát za rok všechny oděvy z vlny při pěkném slunném počasí vyvěsit ven a nechat je provětrat. Tak to dělávaly naše babičky. Mol šatní nesnáší světlo a čerstvý vzduch. Má rád uzavřené prostory. Pověste tedy na ramínka všechny vlněné oděvy a nechte pár hodin pověšené na sušáku. Oblečení se zároveň zbaví typického odéru déle uskladněných věcí.