Nejkrásnější vlakové tratě v Česku
Nezařazené

Nejkrásnější vlakové tratě v Česku

Pokud se zaměříme na kvalitu provedení železničních pražců, perónů a nádraží, je to otázka čistě hypotetická, my však máme na mysli spíše přírodní panoramata, která lze spatřit z jedoucího rychlíku. Anebo raději z vlaku osobního, zastávkového, kde máte více příležitosti okolní krajinu kolem sebe vnímat.
hlavní vlakové nádraží

Zábřeh na Moravě – Jeseník

Zábřeh – Hanušovice – Jindřichov – Branná – Ostružná – Ramzová – Lázně Lipová – Jeseník. Už samotné názvy napovídají, že půjde o trať horskou, která prochází malebným údolím, aby vzápětí vystoupala po nejvýše položených kolejích, kudy projíždí vlakové rychlíky. Ramzová je se svou výškou 759 metrů skutečně nejvýše položenou stanicí s rychlíkovým provozem.
koleje mezi lesy

Tanvald – Liberec

Tanvald – Smržovka – Lučany nad Nisou – Jablonec nad Nisou – Liberec. Nesmírně podmanivá jízda za každého počasí, v létě, v zimě. Kdo miluje fantastické horské rozhledy a malebnou krajinu Jizerských hor, jistě si tento zážitek nenechá ujít. Dýchne na vás i dnes nezapomenutelná atmosféra motorového vláčku, kde se zastavil čas. Součástí této působivé scény je i průjezd železničním viaduktem ve Smržovce, je to stavba z žulového lomového kamene s devíti klenbami o celkové délce téměř 125 metrů. Most se vypíná nad terénem ve výšce 23 metrů.
st Kájov

Praha – České Budějovice

Možná se zamyslíte nad tím, jak se může tato docela obyčejná trať zařadit mezi ty nejkrásnější? Může, a to zcela právem. Pražské Hlavní nádraží je unikátní stavbou se secesními prvky, jaká nemá ve střední Evropě obdoby. Už jen samotný objekt nádraží na vás dýchne historií spojenou s přelomem 19. a 20. století.
Vlak odtud zamíří směrem k Benešovu, bude míjet zámek Konopiště a projíždět kolem oblasti, kde se narodil a tvořil své obrázky a dětské knihy Josef Lada. Poté budete obdivovat z okna působivý výraz kopcovitého terénu České Sibiře. Ať si zvolíte jízdu rychlíkem, nebo osobním vlakem, budete si připadat, že jste součástí pohádkové krajiny, zvláště pokud vám bude přát počasí a bude nasvětlena slunečními paprsky. Hornatý ráz se pod městem Tábor bude měnit na rovinatý, budete míjet koryto řeky Lužnice, přičemž z vlaku lze sledovat panorama měst Soběslav a Veselí nad Lužnicí. Odtud železnice uhýbá na jihozápad, vede kolem Horusického rybníka a přiblížíte se k jedné z nejkrásnějších novogotických staveb v Česku, k zámku Hluboká nad Vltavou. Výlet vlakem z Prahy do Tábora a do Českých Budějovic považují mnozí lidé za nesmírně relaxační záležitost, kterou lze spojit i s cyklistikou, a to rozhodně není problém, neboť lze kolo vzít do vlaku jako spoluzavazadlo.