Výroba hliníkových fólií na severní Moravě
Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak a kde se vlastně vyrábí obalový materiál? Až se vydáte na jeden z pravidelných nákupů do supermarketu, kterých je v naší zemi již více než dva tisíce, a budete brát do ruky z regálů např. jogurt, máslo, sušenky, balenou zeleninu nebo obilné kaše, pozorně se zadívejte na obaly výrobků. Zjistíte, že sestávají převážně z plastu, papíru a hliníkové fólie.
Hliník proslavilo naši zemi více událostí. Mohli bychom si připomenout dokonce i slavný celovečerní snímek „Marečku podejte mi pero“, kde bylo toto jméno spojováno se stěhováním na Vysočinu do Humpolce, ovšem o skutečnou slávu se zasloužili hlavně producenti v hutích a válcovnách, kde se zpracovával surový bauxit – hliníková ruda.
Možná nevíte, že právě hliník je spolu s křemíkem a kyslíkem nejvíce rozšířeným prvkem v zemské svrchní kůře. Tento lehký materiál ovšem silně reaguje za vzniku dalších sloučenin, a jako čistý kov je velmi měkký, poddajný a tvárný. V praxi se s ním setkáváme buď ve formě obalů, nebo s příměsí mědi, hořčíku a manganu jako tzv. dural. Využívá se také coby vynikající vodič elektrického proudu a tepla, a odolává dobře vůči korozi.
Kde se vyrábí hliníkové obalové matriály
Až budete vkládat do nákupního košíku máslo a jogurt, na jejichž víčku a povrchu balicího papíru se nachází tenká vrstvička potravinářské fólie z tohoto kovu, možná si vybavíte malé městečko v podhůří Jeseníků s názvem Břidličná. V údolí řeky Moravice je již od třicátých let dvacátého století v provozu továrna na zpracování bauxitu. I přes ekonomické problémy v polovině 90. let tu výroba stále pokračuje, v současné době se plánuje investice zhruba 2 miliardy korun do jejího rozšíření a továrna zaměstnává přibližně tisíc zaměstnanců z blízkého okolí.
Výrobní program se soustředí na různé typy potravinářských a průmyslových fólií, plechy a pásy a v plánu jsou i produkty pro automobilový a letecký průmysl.